Jak uprawiać powojniki w ogrodzie?
Powojniki zaliczane są do najpopularniejszej grupy pnączy, które są uprawiane w Polsce. Mimo, tego, że nie są najłatwiejsze w uprawie, bez wątpienia zdobyły krajowy rynek. Zdecydowanie plusem są duże walory dekoracyjne, bogate zastosowanie w ogrodzie a także różnorodne odmiany oraz gatunki. Poniżej dowiemy się jak odpowiednio pielęgnować powojniki w ogrodzie. Powojniki, to wielki krąg pnączy, w których poszczególne gatunki i odmiany różnią się przede wszystkim wyglądem, czasem kwitnienia, siłą wzrostu oraz odpornością na mróz. Aby nasze powojniki pięknie mogły kwitnąć, potrzebują do tego odpowiednich warunków. Co zatem w ich uprawie jest najważniejsze?
Sadzenie powojników
Rośliny lubią żyzne, lekkie oraz przepuszczalne gleby, bogate w wapń. Nie przepadają za podmokłymi oraz szybko wysychającymi podłożami. Prawidłowy odczyn gleby powinien wahać się pomiędzy 6,5-7,5 pH. Przed posadzeniem należy pamiętać, aby grunt wymieszać z żyzną ziemią i nawozem organicznym, czyli kompostem. Dołki należy wykopać na głębokość ok.10 cm g, w taki sposób, aby były głębsze o wysokość donicy. Najlepszy okres na sadzenie powojników przypada jesienią.
Jak podlewać powojniki?
Należy pamiętać, że powojniki są wrażliwe zarówno na niedobór wody w gruncie jak i wilgoci w powietrzu. Należy podlewać je regularnie, szczególnie jeżeli rosną w nasłonecznionym miejscu. Podłoże dla powojników powinno być cały czas lekko wilgotne. Aby ograniczyć wyparowywanie wilgoci z podłoża warto stosować ściółkę. Dobrym sposobem będzie użycie kamieni w obrębie podstawy pędu.
Czym najlepiej nawozić powojniki?
Powojniki w ogrodzie nawozi się od wiosny do jesieni. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z dawkami nawozów, bowiem pnącze jest wrażliwe na zasolenie gleby. Warto pamiętać, że wiosną do nawożenia wykorzystuje się nawozy z dodatkiem azotu, na silniejszy wzrost. W okresie letnim i na początku jesieni starajmy się używać nawozów potasowych (na lepsze krzewienie) oraz fosforowych (dla poprawy wyglądu powojników). Jeżeli posiadamy w swoim ogrodzie własny nawóz, to również będzie świetnym rozwiązaniem, aby utrzymać nasze powojniki w świetnej kondycji przez cały rok.
Najnowsze komentarze