Odymianie pszczół

Twoje pszczoły w pasiece mogą być narażone na warrozę, co może zagrażać ich życiu lub zdrowiu, a to ostatecznie może odbić się na jakości miodu, a nawet na całkowitym zatrzymaniu produkcji miodu przez pszczoły. Aby temu zaradzić należy stosować odymianie pszczół , które skutecznie wspomaga walkę z warrozą. Powstaje pytanie jak należy to robić i kiedy należy odymiać pszczoły, aby dało ono odpowiedni efekt.

Odymianie pszczół – po co i kiedy je wykonywać

Aby skutecznie walczyć z warrozą należy poprawnie odymiać pszczoły odpowiednimi lekami. Stosowany lek w tabletce podpala się tak, aby wydzielał się z niej dym. Tak przygotowaną tabletkę wkładamy do ula po wieczornym locie pszczół z tego ula. Tak dymiącą tabletkę zamykamy w ulu na około dwadzieścia minut, a następnie wyciągamy ją i sprawdzamy jak bardzo się spaliła w tym czasie.

Mamy w tym momencie dwie opcje. Jeśli tabletka spaliła się w całości, całe odymianie możemy uznać za zakończone. Jednak, jeśli tabletka nie spaliła się w całości podczas tych dwudziestu minut, należy całe odymianie powtórzyć wykorzystując do tego celu kolejną tabletkę z lekiem. Po upływie drugiego odymiania, czyli kolejnych dwudziestu minut, należy ponownie sprawdzić stan wypalenia tabletki.

Poprawne wykonanie odymiania może oznaczać wyższą odporność Twoich pszczół z odymianego ula bardziej odpornymi na warrozę. Warto wykonać odymianie na wszystkich ulach w Twojej pasiece, aby mieć pewność, że warroza nie jest dla Twoich pszczół większym zagrożeniem.

Oczywiście należy pamiętać, że nie zawsze odymianie jest w stu procentach skuteczne, jednak warto tu wspomnieć, że lepiej mieć jakąkolwiek ochronę niż jej nie mieć. Warto każde odymianie konsultować z weterynarzem, aby mieć pewność, że wykonywana operacja odymiania ma sens, jest wykonywane poprawnie z dopasowaniem odpowiednich leków i tabletek, o odpowiedniej porze i w odpowiednim dla pszczół czasie. Nie warto działać na własną rękę i ryzykować zdrowiem i życiem Twoich pszczół.

 

Możesz również polubić…