Przebieg ciąży

Przebieg ciąży

Dziewięć miesięcy ciąży – to dużo czy mało? Z jednej strony tyle dzieje się i zmienia w tym okresie, z drugiej kiedy się później o nim myśli wydaje się, że nie był zbyt długi. Często też odczuwanie czasu na różnych etapach ciąży zmienia się. Dłuży się on szczególnie w trzecim trymestrze, kiedy już przygotowana do porodu kobieta nie może się go doczekać.

Od momentu zaplanowania ciąży większość myśli i spraw zaczyna krążyć wokół dziecka. Najpierw kobieta wyczekuje pierwszych objawów ciąży. Zanim nastąpi ostateczna radość trzeba upewnić się czy rzeczywiście oznaczały one, że doszło do zapłodnienia. Zwykle kupuje się w tym celu test ciążowy, jednak jeszcze bardziej wiarygodny jest test z krwi Beta hCG. Oczywiście wiążąca dopiero jest tutaj opinia ginekologa i USG, które można wykonać w 5 tygodniu ciąży. Od tej pory kobieta może już mieć pewność, że zostanie matką i może z radością czytać wszystko na temat rozwoju płodu w jej łonie. Dzięki kolejnym badaniom USG rodzice mogą nawet przekonać się naocznie, że ich dziecko rośnie i rozwija się cały czas.

Oczywiście badań w ciąży jest znacznie więcej. Wszystko po to, aby upewnić się czy mama i maleństwo są rzeczywiście w dobrej formie. Dla zachowania odpowiedniej kondycji i zdrowia trzeba też przestrzegać odpowiedniej diety w ciąży. Powinna ona być zbilansowana i różnorodna. Należy trzymać się ogólnych zasad zdrowego odżywiania oraz unikać produktów, których spożywanie nie jest wskazane w okresie ciąży. Przyszła mama powinna również dbać o swój wygląd. Chociaż wszystkie ubrania będą stawać się coraz mniejsze zawsze można wybrać się do sklepu z modą ciążową. Są tam naprawdę ładne, eleganckie i wygodne ubrania.

Oprócz odpowiednich strojów dla siebie przyszła mama musi pomyśleć też o ubrankach dla noworodka. Zresztą nie tylko o nich. Potrzebne będą też kosmetyki, akcesoria do karmienia, mebelki, pościel, pieluchy itd. Całą wyprawkę dla malucha rodzice powinni skompletować jakiś czas przed wyznaczonym terminem porodu. Nie warto też jednak robić tego zbyt wcześnie. Wszystkie rzeczy czekające na dziecko powinny być czyste i świeże.