Czym jest nerwica natręctw i jak ją leczyć?

Czym jest nerwica natręctw i jak ją leczyć?

Każdy z nas zapewne doskonale pamięta postać głównego i nieco zwariowanego bohatera filmu “Dzień świra” albo popularnego na całym świecie serialu “Detektyw Monk”. Choć ich choroba jest źródłem anegdot, wcale nie oznacza ona radosnego życia dla samych osób dotkniętych tym zaburzeniem. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne potrafią skutecznie uprzykrzyć nawet zwykły jak dla każdego innego człowieka dzień. Zaburzenie to charakteryzuje się obsesjami dotyczących rozmaitych rzeczy, takich jak wyobrażenia czy idee. Chory odczuwa potrzebę, a właściwie przymus myślenia na tematy ważne na przykład natury moralnej. Ale w większości przypadków choroba ta polega na obsesyjnym powtarzaniu niektórych czynności, takich jak sprawdzanie czy drzwi zostały zamknięte, a żelazko odłączone. Modyfikacji tego schorzenia jest tak wiele, jak osób cierpiących na nie. Wszystko leży wśród przyczyn zaburzenia.

Mogą to być traumatyczne przeżycia, ale też niedobór hormonu – serotoniny. W większości przypadków leczenie polega na dostarczaniu leków lub terapii psychologicznej czy autoterapii. Psycholog pomaga uświadomić pacjentowi jak zgubny wpływ na jego życie i zdrowie mają wewnętrzne konflikty budzące nerwicę. Objawy tej choroby może u siebie zaobserwować około 80% populacji szczególnie w okresie nasilonego stresu i przemęczenia lub w obliczu traumatycznych zdarzeń.

Oczywiście nie jest powiedziane, że każdy, kto zaobserwuje u siebie takie objawy, cierpi na zaburzenia obsesyjno – kompulsywne. Warto jednak unikać stresu, który jak łatwo się domyślić jest główną przyczyną takiej choroby. Dobrze jest wiedzieć, jak łagodzić stres, kiedy już go doświadczamy. Jeśli zaś mamy swoje sposoby na walkę z nim, to powinniśmy stosować je jak najczęściej. W ten sposób unikniemy nie tylko nerwicy natręctw, ale też wielu innych chorób zwanych cywilizacyjnymi.