Budowa mózgu

Budowa mózgu

Ludzki mózg ze względu na połączenie żywej materii z umiejętnością zbierania, przetwarzania, magazynowania i porządkowania informacji, często nazywany jest biokomputerem. Nie jest to jednak stwierdzenie do końca prawdziwe, ze względu na to że potrafi on wykonywać czynności o wiele bardziej złożone niż komputer. Praca komputera polega wyłącznie na przesyłaniu odpowiednich impulsów, dlatego nigdy tak jak mózg człowieka nie będzie potrafił odczuwać emocji, czy też samodzielnie mysleć.

Budowa mózgu swoją budową przypomina orzech włoski ze względu na liczne pofałdowania i pomarszczoną strukturę.Ludzki mózg jest miękką tkanką o szaroróżowym kolorze. Waga mózgu uzależniona jest od płci. Mózg mężczyzny waży około 1350g, natomiast mózg kobiety około 1200g. Stanowi to średnio 2% masy ciała. 90% mózgu to dwie duże półkule mózgowe, 10% to pozostałe fragmenty tkanki mózgowej przechodzące w rdzeń kręgowy.

Mózg otrzymuje informacje z różnych źródeł. Są to narządy zmysłów takich jak oczy, uszy, nos, język i skóra. Pozostałe informacje pochodzą z receptorów mięśniowych i receptorów temperatury. Informacje przekazywane przez nerwy to impulsy nerwowe, które posiadają niewielki ładunek elektryczny. Impulsy nerwowe są zawsze identyczne, mózg zatem interpretuje daną informację na podstawie ilości określonych impulsów. Mózg człowieka jest zawsze aktywny. Nawet podczas snu, co sekundę przekazywane jest ponad 50 milionów impulsów. Jest to energia zbliżona do ilości energii jaką potrzebujemy do zasilenia 10-watowej żarówki. Hormony są związkami chemicznymi, które pomagają w przekazywaniu tych impulsów. U ludzi występuje ponad 30 hormonów, produkowanych przez gruczoły wydzielania wewnętrznego, takich jak trzustka czy tarczyca. Różnica między impulsami, a hormonami polega na szybkości ich działania. Impulsy działają szybko z natychmiastowym skutkiem, natomiast hormony wywołują wolne i długotrwałe zmiany, takie jak np. wzrost.

Ludzki mózg zawiera około 10 miliardów neuronów, czyli komórek nerwowych. Każdy neuron składa się z jądra, jednego grubego włókna, aksonu i dendrytów. Aksony odpowiedzialne są za połączenia między komórkami mózgowymi z innymi częściami organizmu. Natomiast funkcją dendrytów jest komunikacja z innymi neuronami.

Gruczoł przysadki koordynuje pracę pozostałych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Pracę przysadki kontroluje podwzgórze mózgu, które również jest źródłem takich uczuć jak głód, pragnienie czy senność.