Aromaterapia w medycynie

Aromaterapia w medycynie

Nikt nie wyobraża sobie dzisiaj świata bez perfum. Zapachy są wszędzie i są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Wykorzystuje się je w różnych dziedzinach ludzkiego życia – w kosmetyce, medycynie, itp.

Dziś wiemy, że zapach ma też właściwości lecznicze i potrafi zdziałać naprawdę wiele. Dziedzinę, w której wykorzystuje się moc zapachu nazywa się aromaterapią. Olejkami eterycznymi nazywa się znajdujące się w roślinach mieszaniny związków chemicznych. Zapachy mogą pochodzić z różnych części roślin, na przykład: liści, korzeni, łodygi, kwiatu, owoców. Na olejek eteryczny składają się trzy nuty zapachowe: – nuta wysoka zwana również nutą głowy, nuta środkowa nazywana inaczej nutą serca lub nutą średnią oraz nuta podstawy. Za wynalazcę i przyszywanego ojca tej dziedziny medycyny uznaje się Francuza Gatteffossa. Dzięki niemu możemy dzisiaj grupować zapachy pod względem ich właściwości leczniczych, każdy bowiem olejek eteryczny charakteryzuje się innym przeznaczeniem i sposobem zastosowania. Francuz stworzył swój system na podstawie wieloletnich badań. Odkrył, iż mają one różne właściwości terapeutyczne.

Zanim jednak świat poznał sensacyjne odkrycie Gatteffossa, miał do czynienia z innymi wynalazcami i badaczami cudownych substancji zapachowych. Historia badań nad zapachami sięga bowiem czasów średniowiecza, kiedy to lekarze z francuskich klasztorów opracowywali i badali pierwsze ekstrakty pochodzące z ziół. Dzięki tym ekstraktom udało się uratować życie mnóstwa osób. Minęło sporo czasu. Ekstrakty ziołowe wyszły z klasztorów, przez kilka setek lat opracowywano nieustannie nowe receptury, poprawiano i modernizowano mieszanki. Olejki eteryczne z czasem zyskiwały sympatię otoczenia i stały się szanowanym i w pełni akceptowanym sposobem leczenia różnych chorób na całym świecie. Dzisiaj aromaterapia jest dziedzina wiedzy medycznej, stosowaną szeroko, w pełni akceptowana i powszechnie wykorzystywaną, a jej właściwości medyczne stały się niezaprzeczalnym faktem.

Za sprawą wynalezienia w 1000 roku przez arabskiego lekarza Avicenne układu chłodzenia do destylacji olejków, może cieszyć się ich większą wydajnością. Czas pokazał również niesamowity wpływ olejków eterycznych na zapadalność ludzi na różne śmiertelne choroby, które dręczyły ludzkość przez kilka stuleci. Okazało się bowiem, że niektóre rośliny mają silne właściwości antyseptyczne. Dysponując taką wiedzą, zaczęto je wykorzystywać do walki z chorobą.

Niejaki Koch – uczony niemieckiego pochodzenia, zaczął w dziewiętnastym wieku leczyć choroby płuc za sprawą wykorzystania właściwości olejku sosnowego. W ten sposób udało się wyleczyć wczesna postać gruźlicy. Ten przypadek popchnął francuskich uczonych do szczegółowych badań nad leczniczymi właściwościami innych olejków eterycznych. Dzięki tym badaniom dowiedziono, że tymianek pomaga w zwalczaniu problemów, związanych z chorobami górnych dróg oddechowych., a cynamonowiec i goździki wykazują silne działanie bakteriobójcze. Aromaterapia nabierała rozpędu.

Dzięki szczegółowym badaniom po drugiej wojnie światowej udowodniono, że aromaterapia znajduje również zastosowanie w leczeniu chorób różnych układów: astmy, infekcji jamy ustnej, chorób przewodu pokarmowego, infekcyjnych chorób ginekologicznych oraz trudności w oddychaniu.

Jest to możliwe za sprawą odpowiedniej diagnostyki oraz oceny środowiska, w którym żyje dana osoba. Aby ustalić odpowiednią formę terapii, trzeba najpierw wykonać kilkanaście próbek oraz specjalistycznych wymazów pochodzących z różnych części ciała człowieka. Następnie w warunkach laboratoryjnych przeprowadza się badania z olejkami eterycznymi. Te, które są najbardziej aktywne, aplikuje się choremu, jako antidotum na jego bolączki. Ilość danego olejku, sposób dawkowania ustala się indywidualnie dla danego przypadku. Przy kuracji olejkami włącza się również suplementację mikro i makroelementów, które maja wzmacniać działanie olejków. Można również stosować napary z ziół.

Taki sposób leczenia jest rewelacyjny dla osób, które cierpią z powodu przyjmowania środków doustnych, a które trapią choroby wywołane przez różnego rodzaju infekcje. Niestety, jak każde leczenie, tak i to ma swoje negatywne strony, a w tym przypadku stronę – jest to wysoka cena olejków. Czego się jednak nie robi dla swojego zdrowia. Najbardziej pomocnymi będą olejki:tymiankowy, miętowy i rozmarynowy – w stanach apatii i ogólnego osłabienia organizmu. Mandarynkowy, majerankowy, lawendowy i różany najlepsze będą, jeśli cierpimy na bezsenność.

Nigdy nie należy wykorzystywać olejków, które nam nie odpowiadają zapachowo. Nasz nos najlepiej wie, co nam najbardziej potrzebne, dlatego powinniśmy wybierać te olejki, które przemawiają do naszego zmysłu powonienia. Kolejna zasada polega na niełączeniu więcej niż pięciu zapachów olejków eterycznych. Olejki eteryczne służą do sporządzania wziewów, nie należy ich zatem przyjmować doustnie, ani stosować w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Należy przestrzegać wskazówek, które znajdują się na ulotce.