Budowa i rodzaje włosów

Budowa i rodzaje włosów

Włosy to zrogowaciałe włókna, znajdujące się w naskórku. Należą do przydatków skóry. Najgęściej występują w okolicach głowy, pach i w obszarach łonowych. Na głowie mamy ok. 100.000- 150.00

mieszków włosowych. Z każdego z nich może wyrosnąć 20-30 włosów w ciągu całego życia. Rosną nam ok. 1 cm na miesiąc, choć wzrost zależy również od płci, wieku, pór roku. Codziennie wypada nam ok. 50- 150 włosów.. Czynnikami warunkującymi wzrost i jakość włosów są:

-wiek człowieka

-stan zdrowia

-klimat

-temperatura

-uwarunkowania genetyczne

Budowa włosa

Część, która wystaje poza naskórek nosi nazwę łodygi lub trzonu, natomiast część znajdująca się w naskórku to korzeń. Część dolna korzenia to opuszek, w którym osadzona jest brodawka.

Włos składa się z trzech warstw: rdzenia, kory i nabłonka. W warstwie korowej znajdują się ziarna barwnika, które to decydują o kolorze naszych włosów. Nabłonek natomiast tworzą dachówkowato zachodzące na siebie komórki. Korzeń włosa otoczony jest torebką łączno- tkankową, do której przyczepiony jest mięsień przywłosowy. Do korzenia uchodzi gruczoł łojowy, z którego uchodzi treść na powierzchnię skóry, za sprawą kurczenia się mięśnia przywłosowego. Mówimy wówczas o przetłuszczających się włosach.

Widoczna ich część jest martwa, i po wykształceniu nie podlegają czynnościom fizjologicznym. W macierzy zaś, znajdują się żywe komórki, w których zachodzi nieustanny podział. W jego trakcie stare komórki przechodzą ku górze i obumierają, a na ich miejsce tworzą się nowe pełnowartościowe.

Wnętrze włosa jest wypełnione białkiem o nazwie keratyna.

Włos rośnie 6 lat, potem jego rozwój zatrzymuje się a kolejnym etapem jest jego śmierć. Wówczas wypada i na jego miejsce pojawia się nowy.

Fazy wzrostu włosa

Anagen- jest to aktywny wzrost włosa, podczas którego kształtują się jego główne cechy jak kolor, grubość, budowa. Trwa od kilku miesięcy do kilku lat.

Katagen- kiedy macierz stopniowo zanika a wzrost włosa zatrzymuje się. Faza ta trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Włos przechodzi w fazę spoczynku- telogen.

Telogen- podstawa włosa jest całkowicie obumarła i wysuwa się ponad pochewkę mieszka. Włos jest przygotowany do wypadnięcia. Trwa od 2-3 tygodni.

Rodzaje włosów

Włosy dzielimy na:

-meszek- płytkie, cienkie, jasne

-włosy przejściowe- głębsze i zabarwione: nogi, przedramiona

-włosy końcowe- głębokie, ostateczne owłosienie: głowa, brwi, rzęsy, pachy, okolice łonowe.

W zależności od pielęgnacji włosów możemy je podzielić na:

włosy normalne- są zdrowe, sprężyste, błyszczące i nie przetłuszczają się. Wymagają mycia 2, 3 razy w tygodniu

włosy suche- sztywne, szorstkie, łamliwe, matowe, mają rozdwojone końcówki.

Do takiego stanu włosów najczęściej doprowadzamy sami poprzez zabiegi chemiczne, suszenie gorącym strumieniem z suszarki, prostowanie, promieniowanie słoneczne, chlorowaną wodę.

włosy przetłuszczające się- jest to związane ze zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych. Włosy tracą puszystość i zlepiają się w tłuste pasma. Takie włosy należy myć codziennie i unikać masek dodatkowo obciążających włosy.

Włosy mieszane- są tłuste u nasady, zaś końce są suche i łamliwe. Można je myć co 2 dni. Maski można nakładać jedynie na końcówki włosów i dokładnie spłukać